קרן השקעות מולטיפמילי FACIL 4

 

לראשונה בישראל: קרן מולטיפמילי מפוזרת גם למשקיעים פרטיים

ה- Multifamily אינו פתרון דיור חדש בארה"ב. מזה למעלה מחצי מאה, הממשל בארה"ב מעודד חברות פרטיות להחזיק בנכסים שמיועדים אך ורק לשכירות, וכך נוצר מצב שבו כרבע מאוכלוסיית ארה"ב (שמונה כ-330 מיליון איש) מתגוררת בפתרונות דיור כאלו שהפכו לשכונות בפני עצמן. להבדיל מהמקובל לחשוב, במקרים רבים, מדובר בשכונות איכותיות, שכוללות בין היתר בריכת שחיה, חדר כושר ואבטחה מסביב להן, והן מיועדות לבני מעמד הביניים.

לפי נתוני חברת המחקר CBRE שמדי חודש סוקרת את היקף הפעילות של השוק ואת היקף ההשקעות בו, היקף נכסי ה- Multifamily בארה"ב עומד על שלושה טריליון דולר. מתחילת 2021 ועד תום הרבעון השלישי הושקעו בשוק זה 179 מיליארד דולר, נתוני שיא של ממש.

התשואה הממוצעת בשוק ה- Multifamily ולפי הדו"ח הרבעוני האחרון של CBRE מדובר על 8.4% - רק על בסיס העלייה בשכר הדירה, ובלי לקחת בחשבון את הרווח ממכירת הנכס. היסטורית, שוק עסקאות ההשבחה בעולם ה- Multifamily מייצר למשקיעים בו תשואה שנתית ממוצעת של 16% ויותר, וזו נובעת הן מעליית שכר הדירה והן מרווח שנוצר אגב מכירת הנכס

מכיוון שנכס Multifamily איכותי בודד עולה בדרך כלל עשרות מיליוני דולרים, קיים הצורך והמקום לאגד משקיעים בגופי השקעה ייעודיים, שמאפשרים רכישה משותפת של נכס אחד. השקעה בנכס אחד, גם איכותי, איננה מהווה פתרון לבעיית פיזור הסיכון ולכן עדיף באופן מובהק להשקיע בקרן Multifamily, שמשקיעה במספר רב של נכסים ופרויקטים.

קרן "פאסיל 4", מנוהלת על ידי בית ההשקעות IKGAI, שכבר צבר ניסיון משמעותי בהשקעות בשוק זה מציעה פיתרון לבעית חוסר הפיזור הקיימת ברוב ההשקעות בתחום. היתרון הבולט ביותר של הקרן הוא הפיזור על פני מספר פרויקטים של Multifamily באזורים נבחרים בארה"ב, דוגמת מדינות החוף המזרחי. הפיזור של הקרן בא לידי ביטוי בשני אופנים: הראשון, פיזור על פני מספר פרויקטים, כאשר כל פרויקט כולל מספר רב של יחידות דיור. השני, פיזור גיאוגרפי כך שאם אזור אחד נפגע ממשבר כזה או אחר, אזורים אחרים שלא נפגעו, יפצו על ההפסד או על הירידה ברווחיות של הפרויקט באזור שנפגע. בסוף דבר כל משקיע מפזר השקעות באלפי דירות. עד היום, קרנות מולטיפמלי מפוזרות היו מוצעות רק למשקיעים כשירים, 
"פאסיל 4" מציעה לראשונה השקעה בקרן מפוזרת גם למשקיעים פרטיים בסכומי כניסה קטנים יותר.

לקרן "פאסיל 4" יש יתרונות נוספים: הקרן משקיעה בנכסים גדולים המוגדרים כנכסים בדרג מוסדי, דהיינו נכס שהוא רלוונטי להשקעה על ידי גופים מוסדיים ומשרדי Family Offices, ולכן יש לו שוק גדול וחזק יותר. שנית, נכסים גדולים מאפשרים הפחתת עלויות תפעול וכפועל יוצא, הגדלת התשואה המתקבלת מהם. שלישית, הקרן משקיעה רק בנכסי מדרג B ומעלה, בעלי פוטנציאל השבחה משמעותי, דהיינו נוצר כאן יתרון של יצירת ערך גבוה למשקיעים בהם.

קרן "פאסיל 4" מאפשרת לעד 35 משקיעים להשקיע עד 100 אלף דולר כל אחד, והכל כמובן בכפוף לחוק.

סיכום יתרונות הקרן "פאסיל 4" לעומת השקעות מולטי פמילי אחרות:

  • הקרן מפזרת את ההשקעה במספר פרוייקטים
  • סיכון נמוך משמעותית בלי להתפשר על התשואה
  • הנכסים גדולים יותר בדרג מוסדי, כלומר יותר דירות עם יותר פיזור
  • השקעה בשותפות ישראלית ולא בארה"ב
  • חברה יזמית ותיקה ומנוסה
  • נכסים CLASS B באיזורים עם תעסוקה מגוונת ושוכרים אמידים
דילוג לתוכן